Serdecznie zapraszamy na tegoroczne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, które odbywać się będą w wielu miejscach na całym świecie. Ich szczegółowa list już wkrótce na naszym portalu, a tymczasem  przedstawiamy programy obchodów w Nowym Jorku, Mahwah, Bostonie, Denver i Copiague. Programy pozostałych miejsc zamieścimy w osobnych artykułach. 
Obchody II Polonijnego Dnia Dwujęzyczności współfinansowane  są przez Kancelarię Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji z Warszawy. Patronem honorowym wydarzenia jest Prof. Jan Miodek.

NOWY JORK

Sobota, 15 października, godz. 10.00 -16.00 –  Polska Szkoła im. Henryka Siekiewicza na Brooklynie (1514 St Brooklyn, NY 11228)

10.00 – POWITANIE GOŚCI II POLONIJNEGO DNIA DWUJĘZYCZNOŚCI W NOWYM JORKU (Fundacja Dobra Polska Szkoła – Marta Kustek, Andrzej Cierkosz, Dyrektor Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza – Anna Kubicka, Prowadzenie – Wojciech Maślanka)
10. 15 – Przesłanie Prof. Jana Miodka dla polonijnych rodziców
10. 30 – „JĘZYKOWY KŁOPOT WARSZAWSKIEJ SYRENKI” – inscenizacja teatralna w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza
10.50 – “POPRAWNIE CZY NIE?” – Quiz językowy dla dzieci z nagrodami. Prowadzi Basia Sala -Maślanka.
11.10 – Wykład Piotra Nawrota pt. „W POSZUKIWANIU ZAGINIONYCH SKARBÓW” wraz z morskimi piosenkami (szanty)
12.00 –  “CO MI DAŁA ZNAJOMOŚĆ DRUGIEGO JĘZYKA?” – wypowiedzi Miss Polonia 2010 – 2016 i znanych lokalnie osób
(W tym czasie na zewnątrz będzie można obejrzeć motocyklistów z klubu Husaria) 
12.15  – Gość specjalny: „Slavica Dance czyli fitness na ludowo” – występ Justyny Bolek oraz nauka tańca dla dzieci i rodziców.  
13.15 – “PRZYSZŁEM CZY PRZYSZEDŁEM?” – Quiz jezykowy dla dorosłych z nagrodami. Prowadzi Basia Sala -Maślanka. 
13.30 – Gość specjalny: wykład JOLANTY OKUNIEWSKIEJ, FINALISTKI KONKURSU GLOBAL TEACHER PRIZE 2016 I MARCINA POLAKA, red. naczelnego Edunews.pl na temat nowoczesnych form edukacji – aplikacji na telefon, tablet lub komputer, gier dla dzieci i rodziców, pogłębiających znajomość języka polskiego oraz wiedzy o Polsce.
14.00 – Łamańce językowe dla dorosłych i dzieci. Polskie legendy w wykonaniu uczniów. Piosenka Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Prezentacja wystawy Agaty Skowrońskiej „Polska w Nowym Jorku”
 
14.30 – POLISH YOUR POLISH – Marta Kustek zaprezentuje raport o poziomie jezyka polskiego wśród Polonii w Ameryce,  wynik badań prowadzonych przez Fundację Dobra Polska Szkoła przy współpracy z Fundacją THINK w Warszawie i Radą Języka Polskiego PAN od marca do września 2016r
14.45 – Występ zespołu WIANEK. 
15.15 – DYKTANDO DLA DOROSŁYCH.   
15.45 – “CO MI DAŁA ZNAJOMOŚĆ DRUGIEGO JĘZYKA?” – wypowiedzi znanych lokalnie osób.
16.00 – Zakończenie
Wystawa „AKADEMIA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY” – najczęstsze błędy językowe, różne śmieci językowe, śmieszne idiomy, etc. 
Wystawa Polaków, którzy się wsławili w świecie, lecz my mało o nich słyszymy.
Wystawa „SADURSKI NA POLONIJNYM DNIU DWUJĘZYCZNOŚCI”
Stoiska z regionalnymi potrawami – kuchnia z 4 regionów Polski
Kiermasz książek dla dzieci i dorosłych.
Domowe wypieki
Stoiska z pracami lokalnych artystek.

 

MAHWAH  NJ

Sobota, 15 października, godz. 9.15  – 13.00 – Polska Szkoła im. M. Kopernika w Mahwah, NJ (47 Island Rd.)
Powitanie –  POWITANIE GOŚCI II POLONIJNEGO DNIA DWUJĘZYCZNOŚCI W MAHWAH NJ (Danuta Świątek z Fundacja Dobra Polska Szkoła, Teresa Osadnik dyr. Polskiej Szkoły w Mahwah), utwór Chopina, wykonany przez jedną z matek szkolnych, dr Katarzynę Kowal, która również nawiąże w 5-minutowej prezentacji do dwujęzyczności wielkiego kompozytora.
Akademia Dobrych Manier: 4 sesje po pół godziny: Jedna dla rodziców, trzy dla dzieci w różnych grupach wiekowych:
Ten element programu jest na życzenie rodziców, którzy wypowiedzieli się w tej sprawie w ankiecie przeprowadzonej po I Polonijnym Dniu Dwujęzyczności w 2015 r w Mahwah. Polskie potrawy, przygotowane przez uczennicę szkoły, Anię Majkut, która chce zostać kucharzem, będą serwowane podczas prezentacji dla wybranych uczniów przy stole. Potrawy będą podawane w naczyniach z Bolesławca, które zostaną wypożyczone na tę okazję. Dodatkowo będzie wystawa zdjęć, przedstawiających historię fabryki w Bolesławcu.

Prezentacja prof. Christophera Caes z Columbia University w Nowym Jorku, który we wrześniu 2016 r. objął katedrę po prof. A. Frajlich, zna 5 języków,  w tym język polski.  Jego obecność będzie inspiracją do nauki języka polskiego, do wielojęzyczności. Profesor jest utalentowanym samoukiem  w tym zakresie.
Józef Kołodziej, znany polonijny wędkarz, opowie o swoich przygodach z rybami w Atlantyku.
Dyktando dla dorosłych, przygotowane przez Jolę Chorąży, zwyciężczynię dyktanda w ubiegłym roku.
Konkurs dla dzieci i dorosłych „Polska moimi oczami”. Wystawa prac rysunkowych, fotografii, dzienników. Rozdanie nagród.
Prezentacja Danuty Świątek raportu z badań nad językiem polskim „Polish Your Polish”w USA, które prowadziła Fundacja Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku w 2016 r., przy współpracy z Fundacją THINK w Warszawie i Radą Języka Polskiego PAN.
Turniej wiedzy i umiejętności o Puchar R. Lewandowskiego w dwóch grupach wiekowych: maluchy i dzieci starsze. Konkursy z pytaniami na temat polskiego sportowca, piłki nożnej i proste czynności ruchowe dla maluszków. Turniej poprowadzą: Marta, Tomek, Alex Deja.
Prezentacja inżyniera T. Alberskiego, który kieruje budową Mostu T. Kościuszki w Nowym Jorku. To wyjątkowa okazja, by posłuchać jak powstaje nowoczesny most w Nowym Jorku pod nadzorem Polaka.
Rysuj z nami, czyli słuchamy polskich wierszy i bajek, a potem rysujemy ich bohaterów.
Olivia Przydzial, lat 12, uczennica 7 klasy w Sparta Middle School, a także polskiej szkoły w Boonton, NJ, zagra dwa utwory na skrzypcach, które są jej pasją. Bedzie też sprzedawała chleb, zbierając fundusze na uczestnictwo w National Youth Leadership Forum, do którego została nominowana na rok 2017 za jej doskonałe wyniki w nauce, zdolności kierowania grupą, oraz za zainteresowania w naukach ścisłych.
Sylvia Przydzial, lat 9, uczennica klasy 4 w Helen Morgan School w Sparta, NJ, także polskiej szkoły w Boonton, NJ, zaśpiewa piosenkę po polsku „Hallelujah” Leonarda Cohena.
Marysia Chrobak, uczennica szkoły w Mahwah, zagra na skrzypcach.
Wystawa prac konkursowych pt. „Polska w moich oczach”
Wystawa fotografii i naczyń z Bolesławca.

BOSTON, MA

Sobota, 15 października, godz. 10.00 -16.00 – Sala Jana Pawła II przy Parafii  Matki Boskiej Częstochowskiej i Szkole Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie (655 Dorchester Avenue – South Boston, MA 02127)
12:20 – POWITANIE GOŚCI II POLONIJNEGO DNIA DWUJĘZYCZNOŚCI W BOSTONIE (Fundacja Dobra Polska Szkoła – Lidia Russell, Fundacja Kultury Polskiej – Rafał Borkiewicz, Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie – Sylwia Kloczkowska).
12:30 – 13:30 TEATRZYK KUKIEŁKOWY MAGPIE PUPPETS W SZTUCE DLA DZIECI „NOWE SZATY CESARZA” (w j. angielskim, z interaktywnymi elementami w j. polskim). Prezentacja i prelekcja na temat lalek.
13:30 – 14:30 KONCERT „POLONIA MA TALENT”: Muzykujący Uczniowie, Absolwenci i Rodzice Uczniów Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie (m.in. Kacper Borkiewicz – skrzypce, Konrad Kloczkowski – perkusja, Max Tomczak – gitara elektryczna, pianistka Barbara Łysakowska z córką Amelią) oraz Absolwenci Szkoły Języka Polskiego w Salem, MA.
GOŚĆ SPECJALNY: AGATA KULIŚ (wokal) wraz z pianistką Anastassyią Petrova z Berklee College of Music.
14:30 – 15:30 FESTIWAL FILMÓW UCZNIOWSKICH – przegląd krótkich filmów przygotowanych na zajęciach komputerowych przez uczniów klas V-VIII Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie (w roku 2015/2016) do wierszy polskich poetów. Głosowanie publiczności. Rozdanie nagród.
POKAZ SPECJALNY: „DOKUMENT” – NAGRADZANA NA FESTIWALACH ANIMACJA POLSKIEGO REŻYSERA I AUTORA KOMIKSÓW MARCINA PODOLCA (film w j. polskim, z angielskimi napisami; opieka artystyczna: Piotr Dumała).
15:30 – 16:30 WARSZTATY KALIGRAFICZNE DLA DZIECI I DOROSŁYCH „INICJAŁ. WOKÓŁ CUDOWNYCH MANUSKRYPTÓW” – prowadzenie Anna Leliwa, malarka z Bostonu.
15:30 – 16:30 POKAZ, DEGUSTACJA I WARSZTATY „MAŁO NAS DO PIECZENIA CHLEBA” – prowadzenie Alina Kozak (Szkoła Języka Polskiego) i Rafał Borkiewicz (Fundacja Kultury Polskiej), znani m.in. ze swoich doskonałych naturalnych wypieków.
15:30 – 16:30 KAWIARENKA PROFESJONALISTÓW – spotkanie ze specjalistami z różnych dziedzin (m.in. trener osobisty, doktor matematyki, artystka malarka, inżynier), którzy rozmawiać będą o swoich profesjach w kontekście dwujęzyczności i wielokulturowości. Malarka Marlena Hewitt opowie przy okazji o swoich doświadczeniach z malarstwem abstrakcyjnym i o jego „wielojęzyczności” w kontekście teorii W. Kandinsky’ego. Prowadzenie: Edyta Lehmann, lingwistka z Harvard University oraz Natalia Banasik, psycholingwistka z Harvard Graduate School of Education.
WYSTAWY: „POLSKIE POMNIKI W BOSTONIE” (kurator: Andrzej Prończuk, Fundacja Kultury Polskiej), „MOJE ZDJĘCIA Z WAKACJI W POLSCE” (wystawa pokonkursowa), WYSTAWA OBRAZÓW NATALII WRÓBEL, MARLENY HEWITT I ANNY LELIWY.
W RAMACH IMPREZY OFERUJEMY DARMOWY POCZĘSTUNEK. WŚRÓD NAGRÓD W KONKURSACH SĄ M.IN. KSIĄŻKI DLA DZIECI ROKSANY JĘDRZEJEWSKIEJ-WRÓBEL Z AUTOGRAFEM AUTORKI! 
PO PRZERWIE O GODZ. 19:30 DOROSŁYCH ZAPRASZAMY NA JUBILEUSZ 10-LECIA ORAZ WIECZÓR KABARETOWY POLSKIEGO TEATRU AMATORSKIEGO W BOSTONIE (spektakl biletowany – dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na cele charytatywne).
 W Bostonie  Partnerami są: Fundacja Kultury Polskiej, Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II, polska parafia przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, Polski Teatr Amatorski w Bostonie, Szkoła Języka Polskiego w Salem, Polonia Cafe, „Biały Orzeł”.

DENVER CO

Niedziela, 16 października, godz. 11 – Klub Polski w Denver, CO ( 3121 W Alameda Ave, Denver, CO 80219)
11.00 – POWITANIE GOŚCI II POLONIJNEGO DNIA DWUJĘZYCZNOŚCI W DENVER,  Otwarcie Polskiego Klubu i otwarcie kuchni.   
12.00 -13.00 Przybycie uczestników i gości, posiłek, uroczyste otwarcie
13.00 Powitalny koncert instrumentalny
13.30 „Wars i Sawa” – przedstawienie teatru kukiełkowego  Tadam! Dyktando dla dorosłych (pierwsza grupa)
14.00 Zumba przy polskich rytmach – przerwa na gimnastykę.  Dyktando dla dorosłych (druga grupa)
14.15 Występ zespołu tańca ludowego „Krakowiacy”
14.45 Jak zrobić najlepsze pierogi na świecie – prezentacja kulinarna
15.15 Występ zespołu wokalno-muzycznego przy parafii Sw. Józefa w Denver
15.30 Maximize Your Child’s Bilingual Ability – Q&A(English) z Adamem Beckiem, ekspertem od dwujęzyczności, autorem jednego z najbardziej znanych na świecie blogów poświęconych dwujęzycznej rodzinie www.bilingualmonkeys.com oraz społeczności internetowej „Bilingual ZOO”, autorem książki „Maximize Your Child’s Bilingual Ability”.
16.15 Podsumowanie i rozwiązanie konkursu artystycznego Polska w moich oczach, wręczenie nagród zwycięzcom
16.45-17.00 Losowanie nagród w Loterii i zakończenie oficjalnej części PDD
Poza programem dla zainteresowanych
17.15-17.30 – Początek projekcji filmu „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego, zdobywcy nagrody Jury Grand Prix na 18-tym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju w 2015 r., kategoria filmu: PG.
WYSTAWY, WARSZTATY I INNE ATRAKCJE/WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE OFICJALNEMU PROGRAMOWI NA SALI KLUBU POLSKIEGO
• Ciekawostki o Polsce, konkurs wiedzy dla chętnych
• Wystawa fotografii: Najpiękniejsze zamki w Polsce
• Wystawa: Naczynia z Bolesławca i ich historia
• Wystawa: Krasnoludki – ulubione postaci z polskich bajek i maskotki Wrocławia
• Wystawa: Wrocław – Europejskie Miasto Kultury 2016
• Wystawa i informacje o polskiej drużynie harcerskiej w Denver
• Warsztaty Arts&Crafts dla dzieci
• Warsztaty z robienia polskich pisanek
• Budujemy coś z niczego! – warsztaty dla dzieci z polskim panem inżynierem
• Wystawa lalek w ludowych strojach polskich
• Wystawa polskiej książki/lokalna biblioteka polska
• Wystawy i informacje o polskich organizacjach w Kolorado
• Stoiska z rękodziełem (artykuły do nabycia)
• Możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia jako znana postać z Polski
• Loteria (wśród nagród naczynia bolesławieckie)